Aşiyan Süleymanoğlu

Arabulucu, Eğitmen, Proje Yöneticisi

Alternative Dispute Resolution

ADRIstanbul’un uluslararası arabulucular panelinde yer alan Aşiyan Süleymanoğlu, profesyonel bir arabulucu, müzakereci, eğitmen ve çatışma yönetimi danışmanı olarak uyuşmazlık çözümü ve uygulamaları konusunda uzmanlaşmıştır. Uluslararası eğitimli bir eğitimci ve uluslararası organlara ve ulusal hükümetlere arabuluculuk politikası konusunda bağımsız bir danışmandır. Öğretim ve eğitimin yanı sıra yoğun bir ulusal ve sınır ötesi arabuluculuk uygulaması yürütmektedir. Yenilikçi eğitim materyalleri geliştiren ve proje tasarımı, yönetimi ve uygulaması konusunda uluslararası danışmanlık hizmetleri veren Akina Consulting’in kurucusudur.

Uluslararası ADR projelerinde 15 yıldan fazla saha tecrübesine sahiptir. Uluslararası kariyerine Dünya Bankası projeleriyle başladı, Avrupa Birliği projeleriyle devam etti ve ardından 2009 yılında Amerikan Barolar Birliği Hukukun Üstünlüğü Girişimi’nin (ABA-ROLI) MENA Bölümü’ne program yöneticisi olarak katıldı. 

Türkiye’deki ilk arabuluculardan biridir ve JAMS Foundation International Weinstein bursiyeri olarak seçilmiştir. 2015 yılından bu yana, FCO hibeleri kapsamında, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı ile birlikte İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen ADR Mekanizmaları I-II projesi ile Türkiye’de Adalete Erişimin İyileştirilmesi projesinde program danışmanı ve direktör olarak görev yaptı. “Kapalıçarşı’da Ticari Arabuluculuk” adlı bir müzakere projesini yönetti ve burada bir halkı bilinçlendirme kampanyası yürüttü ve İstanbul, Türkiye’de 3500’den fazla mağazanın ihtilaflarının çözümü için Türkiye Arabuluculuk Yasası’nın uygulanmasını geliştirdi. 300’den fazla medeni hukuk uyuşmazlığına arabuluculuk yaptı. 

Kariyeri boyunca Türkiye, Suriye, İran, Mısır, Pakistan ve Filipinler başta olmak üzere birçok ülkede iş dernekleri, odalar, avukatlar, hâkimler, savcılar, hukuk fakülteleri, barolar, insan hakları klinikleri ve insan hakları kuruluşlarında çalıştı. Aşiyan aynı zamanda sınır ötesi müzakereler ve arabuluculuk konusunda deneyimli Avrupa Uluslararası Aile Arabulucuları Ağı ve Akdeniz Kadın Arabulucuları Ağı’nın bir üyesidir. ICC, Paris ve IBA-VIAC, Viyana’nın uluslararası arabuluculuk ve müzakere yarışmalarında yargıç olarak görev yaptı ve birçok farklı ülkede arabuluculuk konferanslarında sunum yaptı.

Loyola Chicago Üniversitesi’nden Kalkınma Hukuku Kuralında Hukuk Yüksek Lisansı (L.L.M) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Hukuk Diploması sahibidir. New York’ta Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi Arabuluculuk Kliniğinde misafir araştırmacı olarak bulundu.

Alternative Dispute Resolution

UZMANLIK

Alanı

Arabuluculuk

Müzakere

Çatışma Yönetimi

Eğitim

Sektör

İnşaat

Lojistik

Bankacılık

Finans

Teknoloji

Ulaşım

Gayrimenkul

Yatırım

YETKİNLİKLER

Profesyonel

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Eğitim ve Proje Danışmanlığı, 2006 – devam ediyor.

Akina Consulting, Kurucu Ortak

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi,  İstanbul Ticaret Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi,

MEF üniversitesi 

Okan Üniversitesi Arabuluculuk Uzmanlık Eğitimlerinde eğitimci

 

Akademik

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Loyola Chicago Üniversitesi, Yüksek Lisans