Prof. Dr. Gül Okutan Nilsson

Bilgi Üniversitesi Profesörü

Alternative Dispute Resolution

Prof. Dr. Gül Okutan Nilsson, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi, Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Arabuluculuk Eğitim Koordinatörü’dür.  

İstanbul Amerikan Robert Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Gül Okutan Nilsson, yüksek lisansını Avrupa Birliği Jean Monnet bursiyeri olarak Amsterdam School of International Relations okulunda Avrupa ve Uluslararası Ticaret Hukuku üzerine yapmıştır. İstanbul Üniversitesi’nde yürüttüğü doktora çalışmaları sırasında Max Planck Vakfı ve İsviçre Hükümeti bursları ile Hamburg Max Planck Milletlerarası Özel Hukuk ve Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü’nde ve Lozan İsviçre Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü’nde araştırmalarda bulunmuştur. Anonim Ortaklıklarda Paysahipleri Sözleşmeleri adlı doktora tez çalışması 2001 Çağa Hukuk Ödülüne layık görülmüştür. Londra’da London School of Economics and Social Sciences ve Institute of Advanced Legal Studies bünyesinde misafir araştırmacı olarak bulunmuş, Vanderbilt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ise misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir.

 

Gül Okutan Nilsson, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı’na 2002 yılında yardımcı doçent olarak atanmış, aynı üniversitede 2010 yılında doçent, 2017 yılında profesör unvanını almıştır.  

2019 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Temel Arabuluculuk Eğitim Programını tamamlamış ve Kasım 2019’da Arabuluculuk Sınavını başarıyla geçerek Arabulucu unvanını kazanmıştır. ADR İstanbul Danışma Kurulundadır.

Ticaret ve fikri mülkiyet hukuku üzerine yerli ve yabancı yayınları bulunmaktadır. Yabancı dilleri İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır.

Alternative Dispute Resolution

UZMANLIK

Alanı

Hukuk

Konu

Ticaret hukuku 

Fikri Mülkiyet Hukuku

İletişim Bilgileri

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüpsultan İstanbul

YETKİNLİKLER

Profesyonel

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü

Arabuluculuk Eğitim Koordinatörü

Akademik

İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk Doktora-2001

Amsterdam School of International Relations, LL.M.-1993

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi-1992