Dr. Nimet Elif Uluğ

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Alternative Dispute Resolution

ADRIstanbul’un yerel ve uluslararası kamu kuruluşları ve STKlar için oluşturduğu uyuşmazlık çözüm projeleri danışmanıdır. AdrIstanbul’un kurucularındandır ve o dönemki proje ekibi ile 2015-2016 yılları arasında Türkiye’de bir ilk olan Beşiktaş Belediyesi ile vatandaşa arabuluculuk hizmeti projesinde ilk kez bu alanda danışmanlık yapan Elif çatışma çözümü ve siyasette barışçıl yolların denenmesi konusunda çalışmalarını değişik siyasi ve sivil toplum kuruluşlarında sürdürmektedir.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Yüksek Lisans programında tez aşamasındadır.1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Uluğ, halen bu görevine devam etmekte ve Yabancı Öğrenciler icin Başlangıç, Orta ve İleri Düzey Türk Dili ve Gramer dersleri vermektedir. Uluğ, 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktora derecesini ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Batıl İtikatlar (1839-1922)’ adlı tezle tamamladı. Toplumlarda etnik köken , dil , siyasi yaklaşımlar nedeniyle doğan uyuşmazlıkların çözümü, toplumsal barış ve kamunun vatandaşa ulaşım ve daha etkin uyuşmazlık çözme becerisi üzerine çalışma ve araştırmalarını sürdürmektedir.
.

Devamını Okuyun

2014 yılında tezi Libra Yayınevi tarafından kitaplaştırıldı ve ‘Superstitious Belief in Ottoman Empire’ adıyla yayınlandı. 2017 yılında eser farklı eklemelerle ‘Osmanlı İmparatorluğu’nda Batıl İtikatlar ve Büyü’ adıyla Doğan Kitapçılık tarafından yayınlandı. Şalom Gazetesi’nde ‘Düne Bakış’ adlı köşesinde 2015’ten bugüne, gündemle tarih arasında aktüel bağlar kurduğu köşe yazıları yazmaktadır.Özellikle karşılaştırmalı dinler tarihi, İslam ve Türk Müslümanlığı konularıyla ilgilenen Uluğ, ‘Popüler İslam’ ve ’19. Yy. Osmanlı İmparatorluğu’nda Dinsel Hayat’ konularında çalışmaktadır. Tarih doktorluğunun yanısıra politikayla da ilgilenen Uluğ kamu yöneticilerine danışmanlık ve basın sözcülüğü yapmıştır.

Alternative Dispute Resolution

UZMANLIK

Alanı

Akademisyenlik

Siyasi Danışmanlık

Arabuluculuk

Gazetecilik

Tarih

Politika

Türk Dili

İletişim

YETKİNLİKLER

Profesyonel

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Öğretim Üyesi, 1995- devam ediyor.

 

Akademik

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi, 1986

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 1992

Yıldız Teknik Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi Bölümü, LLM, 1994

Boğaziçi Üniversitesi, Tarih Bölümü, Phd, 2013