Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Nelerdir?

alternatif uyuşmazlık çözümleri nelerdir

5 Haz 2021

AdrIstanbul Yönetim Kurulu Üyesi, Arabulucu Kayhan Yıldırım ve AdrIstanbul Kurucu Ortağı Ferda Paksoy ile bir araya gelerek Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri hakkında konuşuyor.

Kayhan Yıldırım AdrIstanbul’un birçok çözüm yöntemi sunduğundan bahsediyor. Bunlardan bir tanesinin uyuşmazlıkların ortaya çıkmadan önlenmesine yardımcı olmak bir diğerinin ise bu uyuşmazlık ortaya çıkmışsa bu problemi aralarında çözebilmeleri için onlara rehberlik etmek olduğunu anlatıyor. AdrIstanbul’un hem arabulucular yetiştirdiğini hem de kişilere uyuşmazlıklarının çözümünde onlara rehberlik edecek arabulucular sağladığını söylüyor. AdrIstanbul‘un Türkiye’de çok fazla uygulanmayan ‘’Risk Analizi’’ gibi hizmetler de sunduğunu da ekliyor.

Ferda Canözer Paksoy Türkiye’nin alışılmış yöntemleri ve sitemleri kullanmayı tercih ettiğini ve yeni yöntemlere karşı biraz daha mesafeli yaklaştığını düşünüyor. Adalet Bakanlığı’nın ve Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın bu konuda yıllarca çalıştığını ve emek verdiğini ama hukuk formatı ile sınırlı kalınması yüzünden dünyadaki uygulamalar kadar etkin olamadığını söylüyor. AdrIstanbul’un ülkemizi bu konuda bir lider konumuna getirme amacıyla ortaya çıktığını anlatıyor. Firmaların, kurumların uyuşmazlık çözümü için risk analizi yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu konuda bilgi eksikliği olduğunu ve aslında şirketin uzun vadede karlarını, rekabet gücünü, itibarını etkileyecek bir şey yapıldığının bilincine henüz varılamadığını söylüyor.

Ferda Canözer Paksoy ülkemize çok inandığını ve güvendiğini, gençlerimizin çok akıllı ve bilinçli olduğunu ama daha doğru ve uluslararası perspektiflerin daha yoğun kullanması gerektiğini düşünüyor. Türkiye’nin her şeyi başarabilecek güçte olduğunu, stratejik konumunun da ticari yatırımlara çok elverişli olduğunu söylüyor. Yaşanan veya yaşanabilecek sosyal veya ekonomik krizlerin etkisinden hızlıca çıkabilecek Türk zekasına sahip olduğumuzu, dayanıklı, çevik ve çok çabuk uyum sağlayan bir ülke olduğumuzu söylüyor. Değişik politik platformlarda çok fazla deneyime sahip olduğumuzu ve stratejik bir şekilde akıllı adımlar atılırsa ve doğru ortaklıklar kurulursa bu alanda bölgede liderliği ele alabileceğimizi düşündüğünü ekliyor.

Diğer Yazılarımız…