Beşiktaş Belediyesi Arabuluculuk Projesi

Nisan-Ekim 2015

Beşiktaş Belediyesi öncülüğünde, Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ve İtilaf Çözüm Merkezi yetkilileri, CHP İl Başkan Yardımcısı Dr. Nimet Elif Uluğ, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi İdil Elveriş ve Arabulucu Ferda Canözer Paksoy, öncülüğünde Beşiktaş´ta yaşayan vatandaşların hukuki sorunlarını çözmek amacıyla arabuluculuk projesi hayata geçirildi. Türkiye´de bir ilk olan projede, taraflar arasında yapılan anlaşmalarla çözüm sağlanacak. Pilot projenin uygulanacağı Beşiktaş´ta vatandaşların hem zaman kaybı hem de maddi-manevi kayıpları en kısa sürede yerine getirilmeye çalışılacak. Profesyonel bir ekibin iş başında olacağı merkezde her türlü sorun ve itilaflar en kısa sürede çözüme kavuşturulacak.

 

Türkiye´de bir ilk olan İtilaf Çözüm Merkezi´nin açılışında konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, ‘’Toplumsal hayatın içerisine nüfuz edebilecek bir adım atıldığına vurgu yapan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, “Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın üzün süren bir hazırlığı var aslında. İlk adımı Beşiktaş’ta atıyoruz. Bu emin olun tarihe geçecek. Türkiye’de oturmamış tahkim var. Yakın bir süreçte Tahkim merkezi açılacak, daire başkanımızın da öncülüğünde ama emin olun bir milat bugün. Türkiye’de ilk defa sosyal hayatın her alanında insanları bir araya getirip çözüm arayışını gerçekleştirecek bir proje. Kısa sürede tüm davaların azalmasını, tüm mesellerin çözülmesini beklemeyin. Burası aslında bir deney laboratuvarı. Bu laboratuvarı beraberce açıyoruz. Beraberce deneyleyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Başkan Hazinedar´ın ardından Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ise şunları söyledi: ‘’Beşiktaş´ta bir ilki gerçekleştiriyoruz bugün. Türkiye´de ilk defa bir İtilaf Çözüm Merkezi Beşiktaş Belediyesi´nde açılıyor. Arabuluculuk aslında dünyada 160 ülkede var. Arabuluculuk nedir dediğimiz de aslında insanların aralarında çıkan anlaşmazlıklarının yine kendi aralarında 3. bir kişinin yardımıyla sağlıklı bir iletişimle sorunlarını çözüme kavuşturmalarıdır. Sorunları uzlaşı içinde çözüme kavuşturmaktır. Arabuluculuk sistemi ile sorunlarını daha hızlı, daha az masrafla hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. İnşallah toplumsal barışa katkı sağladığını hep beraber görürüz. Herkese hayırlı olmasını diliyorum.’’

İlgili haber içerikleri:

İstanbul Gündemi

Beşiktaş Belediyesi Twitter Hesabı

Milliyet Gazetesi

Mynet