Müzakere Nedir?

müzakere nedir

20 Haz 2021

AdrIstanbul Yönetim Kurulu Üyesi, Arabulucu Kayhan Yıldırım, AdrIstanbul Kurucu Ortağı Ferda Paksoy ile bir araya gelerek Müzakere Nedir sorusu ile ilgili bilgiler veriyorlar.

Kayhan Yıldırım müzakere ile ilgili en sevdiği şeyin başlamadan önce bir ‘’blueprint’’ yapma yani taslak çıkarma bölümü olduğunu söylüyor. Kendisi daha önce yer aldığı bir müzakere sürecinden bahsediyor. Fransız bir ilaç firmasının Türk bir firmaya Türkiye’de gençlerin çok fazlaca kullandığı bir sivilce kreminin üretimi için lisans verdiğini fakat bu ilacın satışının çok fazla olduğunu görünce verdikleri lisansı geri almak istediğini ve bunun için Türkiye’ye geldiğini anlatıyor. Tesadüfen dahil olduğu süreçte günlerce uğraşarak bir ‘’blueprint’’ hazırladığını ve risk değerlendirmesi yaparak bu sürecin gidişatını belirlediğini söylüyor.

Kayhan Yıldırım, insanlar ulaşmak istedikleri hayata ulaşabilmeleri için müzakere yapmaları gerektiğini söylüyor ve hayatta hak ettiğimizi alamadığımızı müzakere ettiğimizi aldığımızı ekliyor. Kişi eğer daha iyi bir işi, daha iyi bir hayatı, daha iyi bir yerde oturmayı ya da daha çok para kazanmayı hakkettiğini düşünüyorsa bunun güzel bir şey olduğunu ama aynı zamanda bunu bir şekilde çaba göstermek zorunda olduğunu söylüyor. Hayatın kişiye her zaman seçtiklerini sunmadığını ama kişi bunun için müzakere ederse, daha iyisini ve daha fazlasını isterse buna ulaşılabileceğini söylüyor. Ama bize ilkokulda ‘’Çiçek olun. Hocayı sorgulamayın. Aman sesinizi çıkarmayın, aman konuşmayın.’’ gibi telkinlerle tam tersinin öğretildiğini de ekliyor. Buna ek olarak ‘’Söz gümüşse sükut altındır.’’ diye bir atasözümüzün de olduğunu ama hayatın böyle olmadığını bazen karşı çıkmanın, konuşmanın, müzakere yapmanın gerektiğini söylüyor.

Ferda Canözer Paksoy ise hepsinden önce bir farkındalık oluşmasının gereğini belirtiyor ve AdrIstanbul’un bu farkındalık üzerine çalışmalar yaptığını ekliyor.

 

Diğer Yazılarımız…