Turizmde Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri

turizmde alternatif çözüm yöntemleri

31 Ağu 2021

AdrIstanbul Yönetim Kurulu Üyesi, Arabulucu Kayhan Yıldırım ve Jules Verne Travel & Event Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Ayşe Yağcı Büyükpınar Turizm Sektöründe Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri nelerdir sorusunun üzerine sohbet ediyorlar.

Ayşe Yağcı Büyükpınar Türkiye dışındaki destinasyonlarda çok iş yaptıklarını ve bu sebeple çok fazla paydaş ile iş birlikleri olduğunu söylüyor. Bu paydaşların her birin çalışma prensibinin birbirinden farklı olduğunu ekliyor. Çalışılacak paydaş seçerken kendini güvende hissetmenin önemli olduğunu, çıkacak bir problemde rahat muhatap bulunabilecek ve hızlı çözüme ulaşılabilecek bir paydaşı seçmenin önemini vurguluyor. Bazen kötü günü düşünmenin gerektiğini beklenmeyen durumların ortaya çıkabileceğini söylüyor ve 2020 yılında ortaya çıkan pandeminin hiçbir sözleşmede var olmadığını ekliyor. Mart ayında karşılarına gelen pandemi sonucunda bütün sözleşmelerin iyi niyet esasına dayanılarak ele alındığını mücbir sebepler içinde bu durumun yer almadığını söylüyor. Bu sebeple yaşanan problemlerin çoğunu arabuluculuk ile çözdüklerini de ekliyor.

Ayşe Yağcı Büyükpınar arabuluculuk ile ilgili yayınları uzun süredir takip ettiğini ve AdrIstanbul’dan danışmanlık teklifi geldiğinde bu görevi severek kabul ettiğini söylüyor. Danışman olduktan sonra bu konuda çeşitli eğitimler aldığını ve bilgilerini derinleştirdiğini söylüyor.

Ayşe Yağcı Büyükpınar turizmin çok fazla ve çok farklı paydaşları olduğunu ve çok geniş bir hizmet ağı olduğunu söylüyor. Kurum olarak aslında bu paydaşları bir araya getirdiklerini ekliyor. Hizmet alan kişilerin ortaya çıkan sorunların hemen çözülmesini istediğini bu sebeple de onların da bu sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmaya çalıştıklarını ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemlerinin bu konuda çok işe yaradığını söylüyor.

Diğer Yazılarımız…