Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Turizmde Nasıl Kullanılır?

Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Turizmde Nasıl Kullanılır

3 Ağu 2021

AdrIstanbul Yönetim Kurulu Üyesi, Arabulucu Kayhan Yıldırım, AdrIstanbul Danışma Kurulu Üyesi, Next Phase Danışmanlık Yönetici Ortağı Pınar Kartal Timer ile bir araya gelerek değerli sorularıyla Pınar Kartal Timer’i tanımamıza yardımcı oluyor.

Pınar Kartal Timer’in Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri ile tanışması 2012 yılına dayanıyor.
Genel müdürlüğünü yaptığı otelde uluslararası bir tahkim davasının duruşmasına 3 hafta boyunca ev sahipliği yapmış ve o dönemde tahkim nedir onu araştırmaya başlamış. Alternatif uyuşmazlık çözümlerinin hospitality ve turizm sektörlerinde ne kadar yaygın kullanılabileceğini görmüş. Turizm sektöründe dünyada senede 1.5 milyar seyahat yapılıyor ve 330 milyon kişi servis veriyor. Paydaşları da düşünüldüğü zaman aslında insanla insana hizmet verilen bir sektörde anlaşmazlıkların uyuşmazlıkların olmasının ne kadar olası olduğu tahmin edilebilir. Ayrıca yine mal sahibi , otel işletmesi , çalışanlar , havayolları yani o kadar fazla işlem var ki turizm sektöründe her an bir uyuşmazlık olabiliyor ve Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri bunun çevrimiçi bile çözülebileceği bir platform sunuyor.

Pınar Kartal Timer turizm sektöründeki otuz yıllık deneyimine dayanarak her kontrattan bir anlaşmazlık doğabileceğini söylüyor. Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri’nin en başta kontratların doğru bir şekilde düzenlenebilmesi için önleyici bir yöntem olarak kullanılabileceğini söylüyor. Günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız arabuluculuk ve müzakere gibi yöntemlerin mahkeme gibi bir sürece girmeden turizm sektöründe uyuşmazlık çözümünde kullanılmasının avantajlı olacağını düşündüğünü belirtiyor. Bu problemlerin havayolları, acentalar, müşteriler veya tedarikçiler ile olabileceğini söylüyor.

Pınar Kartal Timer özellikle yabancı otel firmaları ile otel sahipleri arasında yapılan kontrartların tek taraflı olduğunu ve bunun mal sahibi veya işletici firma lehine olabildiğini söylüyor. Bu en baştan kazan-kazan ilkesine göre düzenlenirse olası sıkıntıların da önceden önlenilebilineceğini ekliyor.

Bir problem olduktan sonra o kadar büyük bir efor bu problemi çözmeye harcanıyor ki ana işten çok büyük bir zaman çalınıyor ve zaman günümüzde en önemli değer. Bunu önlemek için Pınar Kartal Timer danışmanlık verdiği firmaları bu yöntemleri kullanmaya teşvik ediyor.

Pınar Kartal Timer kendi yaptığı kontrartlarda da herhangi bir ithilafta İstanbul mahkemeleri yetkilidir yerine uyuşmazlık çözümleri kullanılacaktır maddesini eklemiş. Çünkü turizmin hıza dayalı bir sektör olduğunu ve aynı zamanda maliyetin ve turizm sektöründeki her firmanın itibarının da aynı oranda önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü turizm sektörü servis satıyor ve güven oluşturmak gerekiyor. Bu itibarı korumak için gizlilik esastır ve Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri bunu da sağlıyor.

Diğer Yazılarımız…